Forest Stewardship Council® je medzinárodná mimovládna organizácia, ktorá sa venuje presadzovaniu zodpovedného manažmentu svetových lesov. Od svojho založenia v roku 1994 sa FSC® rozrástla a stala sa celosvetovo najuznávanejším a najrozšírenejším systémom certifikácie lesov.
Priekopnícky certifikačný systém FSC® umožňuje podnikom a spotrebiteľom vybrať si drevo, papier a iné z lesných produktov vyrobené materiály, ktoré podporujú zodpovedné lesníctvo.
Firma ECOBox s.r.o. je držiteľom FSC® certifikátu číslo SGSCH-COC-011301, ktorý je každoročne kontrolovaný dohľadovým auditom a raz za 5 rokov komplexným auditom.
Zásadný impulz pre vznik FSC ako organizácie prišiel v roku 1992 tesne po summite krajín v brazílskom Riu De Janeiro. Toto medzinárodné stretnutie organizované Organizáciou Spojených národov (OSN) nedokázalo prísť s dostatočne efektívnym riešením, ktoré by zastavilo prebiehajúcu deštrukciu svetových pralesov a odlesňovanie. Ako odpoveď na tento vývoj udalostí sa široká skupina podnikateľov, lesníkov, ekológov a zástupcov domorodých komunít spojila a spoločne prišla s inovatívnym konceptom dobrovoľného certifikačného systému, ktorého cieľom bolo zvýšiť úroveň a udržateľnosť lesného hospodárenia po celom svete.
Podklady pre vytváranie FSC štandardov pre lesné hospodárenie v jednotlivých krajinách pozostávajú z celkom 10 medzinárodných princípov a 70 upresňujúcich kritérií, ktoré pripravila medzinárodná organizácia FSC. Jednotlivé národné štandardy sú normatívne dokumenty, ktoré špecifikujú podmienky, ktoré musí lesný hospodár spravujúci les splniť, aby mohol dostať certifikát FSC. Súčasťou Slovenského štandardu FSC je upresnené znenie medzinárodných princípov a kritérií FSC, ktoré sú prispôsobené špecifickým podmienkam v Slovenskej republike. Jednotlivé indikátory určujú požiadavky princípov a kritérií pre prírodné a socioekonomické podmienky v Slovenskej republike.
Lesné hospodárenie musí rešpektovať všetky príslušné zákony danej krajiny aj medzinárodné dohovory a zmluvy, ktoré sa daná krajina zaviazala dodržiavať, a musí vyhovieť všetkým princípom a kritériám FSC.
Podniky lesného hospodárenia musia zachovávať alebo zvyšovať dlhodobý sociálno-ekonomický blahobyt lesných robotníkov a miestnych komunít.
Musia byť uznané a rešpektované zákonné a zvykové práva domorodých obyvateľov vlastniť, užívať a hospodáriť so svojou pôdou, územím a zdrojmi. Princíp nie je v Slovenskej republike aplikovateľný.
Dlhodobé vlastnícke práva a práva na používanie pozemkov a lesných zdrojov musia byť jasne definované, zdokumentované a právne zakotvené.
Lesné hospodárske opatrenia musia podnecovať účinné využívanie rozmanitých produktov a funkcií lesa tak, aby bola zaistená jeho ekonomická životaschopnosť a celý rad environmentálnych a sociálnych úžitkov.
Hospodárenie v lesoch musí zachovávať biodiverzitu a s ňou spojené hodnoty, vodné zdroje, pôdu aj jedinečné a krehké ekosystémy a krajinné celky, a zabezpečovať tak ekologické funkcie a integritu lesa.
Musí byť písomne vypracovaný, naplňovaný a aktualizovaný hospodársky plán, primeraný rozsahu a intenzite zásahov. Musia byť jasne určené dlhodobé ciele lesného hospodárenia a stanovené prostriedky, ako ich dosiahnuť.
S ohľadom na rozsah a intenzitu lesného hospodárenia musí byť vykonávaný monitoring, ktorý bude podkladom pre hodnotenie stavu lesa, výnosov lesných produktov, spracovateľského reťazca (chain of custody), hospodárskych opatrení a ich sociálnych a environmentálnych dopadov.
Hospodárske zásahy v lesoch s vysokou ochranárskou hodnotou musia zachovávať alebo rozvíjať charakteristické znaky, ktorými sa tieto lesy vyznačujú. Rozhodnutia, ktoré sa vzťahujú na lesy s vysokou ochranárskou hodnotou, musia byť vždy zvažované na základe princípu predbežnej opatrnosti.
Zabezpečiť, aby riadiace činnosti vykonávané organizáciou alebo pre organizáciu sa pre riadiacu jednotku vyberali a implementovali v súlade s ekonomickou, environmentálnou a sociálnou politikou a cieľmi organizácie a v súlade so zásadami a kritériami.